دستکش ایمنی چیست؟

دستکش ایمنی چیست و چه فرقی با دستکش کار دارد؟

دستکش ایمنی، برای محافظت از دستان شما در برابر خطرات از جمله بریدگی، سوختگی شیمیایی، سایش، خرد کردن یا تماس با خطرات زیستی طراحی شده است. دستکش ایمنی در واقع فقط نام دیگری برای دستکش کار است. اما انتخاب سبک مناسب دستکش چیزی است که واقعاً مهم است.

دستکش ایمنی چیست و چگونه از ما محافظت می کند؟

دستکش ایمنی می تواند شما را در برابر خطرات بیشماری محافظت کند. هنگام انتخاب دستکش ایمنی مناسب برای شغل خود، مهم است که به یاد داشته باشید برخی از سبک های دستکش برای صنایع خاص بیش از سایرین مناسب است. استفاده از دستکش کار مناسب می تواند در جلوگیری از انواع مختلف آسیب های کوتاه مدت و طولانی مدت در محل کار، از جمله بریدگی، سوراخ شدن، سوختگی یا آسیب سایشی موثر باشد. به عنوان مثال، ما هرگز توصیه نمی کنیم که هنگام دست زدن به فلز تیز و روغنی، از یک دستکش تقسیم شده چرمی استفاده کنید. از طرف دیگر، ما هرگز توصیه نمی کنیم هنگام جابجایی الوار، دستکش نازک و کف دست را پوشیده باشید.

دستکش ایمنی چیست و چه فرقی با دستکش کار دارد؟
دستکش ایمنی پزشکی

انواع دستکش ایمنی

دستکش ایمنی چیست؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم! در انجام کارها استفاده از دستکش ایمنی، بسیار حائز اهمیت است. بیش از 60% از حوادثی که در حین کار به وقوع می پیوندند به دلیل استفاده نکردن از دستکش کار می باشند. انواع مختلف دستکش های ایمنی وجود دارد که هر کدام برای فعالیت های خاص تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. سلامتی یکی از با اهمیت ترین دارای های بشر می باشد.

مطالعه کنید: کاربرد دستکش ایمنی

همچنین دست ها و انگشتان انسان یکی از مهم ترین اعضای کمکی بدن می باشند که برای محافظت از آنها در زمان بروز خطراتی همچون تماس با مواد نفتی و روغنی و شیمیایی‌، برق گرفتگی، پارگی و بریدگی، سوراخ شدن، خراش، سوختگی، تماس با مواد آسیب زا و همچنین در برابر دماهای بسیار بالا، باید از دستکش ایمنی مناسب استفاده نمود. در حال حاضر انواع گوناگونی از دستکش های ایمنی برای محافظت از سلامتی دستها و انگشتان ما ساخته شده است. همانطور که استفاده از دستکش در برابر بروز خطرات ناشی حین انجام کار بسیار اهمیت دارد، انتخاب دستکش مناسب جهت انجام کار خطرها و آسیب های ناشی در حین انجام عملیات را  تا حدودی زیادی کاهش می دهد.انتخاب صحیح دستکش کار به دلیل گستردگی و تنوع آسیب های شغلی دست، نیاز به دقت بیشتری دارد. الزامی است که کارکنان از دستکش ایمنی مخصوص طراحی شده برای جلوگیری از آسیب هایی که در محیط کاریشان اتفاق می افتد و وظایفی که بر عهده دارند، استفاده نمایند، زیرا که برای یک فعالیت خاص طراحی شده اند، و ممکن است در برابر سایر فعالیتها حفاظت لازم را ایجاد ننمایند.

موارد استفاده از دستکش کار

  1. برش ها، سوراخ ها و خطرات سایش
  2. آسیب های ناشی از ضربه
  3. خطرات گرما
  4. ارتعاشات مداوم

دستکش کار برش ها، سوراخ ها و خطرات سایش

هر زمان مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد خطر سوختگی شیمیایی یا جراحات دیگر وجود دارد. با استفاده از خطرات زیستی، تنها یک لمس برای شروع یک واکنش زنجیره ای است که در آن عفونت ها مانند آتش گسترش می یابد. دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی و زیستی مانع کاملی در اطراف دستان شما هستند. این سبک دستکش مواد مضر را مسدود می کند تا احتمال آسیب دیدگی یا آلودگی محل کار را کاهش دهد. مواد محافظتی که برای ساخت بهترین دستکش های ارزان و مقاوم در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

  • لاتکس
  • نیتریل
  • پی وی سی
  • Cheststop ™ نئوپرن
  • پوست گاو مقاوم در برابر سرما

آسیب های ناشی از ضربه

صنایعی وجود دارد که محال است خطرات سایشی و سوراخ شدن در آنها وجود نداشته باشد. از کارگران میادین نفتی گرفته تا دستگاه های دکل برج تلفن همراه، مکانیک گرفته تا پزشکان، دستگیره های ورق فلز و شیشه، پرستاران و کارمندان در بسیاری از صنایع دیگر که نیاز به محافظت در برابر این خطرات محیط کار دارند. برای حل این مسئله، دستکش های کار از باریک ترین دستکش های یکبار مصرف تا سنگین ترین دستکش های مقاوم در برابر برش کار می کند. بنابراین مهم نیست که در کدام صنعت فعالیت می کنید، دستکش های لازم برای ایمن ماندن را در اختیار شما قرار می دهیم.

دستکش کار

خطرات گرما

جوشکاری، تولید شیشه، کارخانه های پتروشیمی، میادین نفتی و صنایع گاز طبیعی تنها برخی از نمونه کارهایی هستند که در آنها خطرات جدی گرما وجود دارد. دستکش های کاری که به طور خاص برای محافظت از دست کارگران در برابر این خطرات ساخته شده اند، سدی را ایجاد می کنند که از ورود آن به دست جلوگیری می کند تا از سوختگی در امان باشید. برخی از مواد مقاوم در برابر حرارت که این نوع دستکش کار از آنها ساخته شده.

ارتعاشات مداوم و دستکش ایمنی

اگر به آسیب سلول های بافتی ناشی از لرزش فکر می کنید، اولین فکر شما این است که اره برقی یا چکش باعث آسیب بیشتر می شود. اما در حقیقت، ابزارهایی با سطح لرزش کمتر، مانند سمباده یا آسیاب، برای آسیب رساندن به بافت پوست خطرناک تر هستند زیرا شما می توانید مدت زمان طولانی تری از این ابزارها را بدون توجه به اثرات لرزش استفاده کنید. برای جلوگیری از این مورد نیز دستکش های بسیار زیادی وجود دارد که می توانید انوع آنها ارا در قسمت دستکش کار مشاهده کنید.

مقالات مرتبط با دستکش ایمنی چیست :

نکات مهم در خرید دستکش ایمنی

این نوشته در مقالات ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *