امروزه قفل در انواع بی شماری تولید و عرضه می شود. و بسیاری از این تولیدات مبتنی بر افزایش امنیت است.
نحوه کار قفل ها تقریباً یکسان است و نمی توان گفت در حال حاضر کدام نوع قفل از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. اما آنچه مراحل عملکرد قفل ها را تشکیل می دهد، به طور خلاصه آزاد کردن مغز، درگیر شدن زائده اول با زائده دوم و حرکت زائده اول که منجر به حرکت زبان می شود.

اکنون قفل های نسبتا جدیدی وارد بازار شده اند که در دسته قفل های کامپیوتری قرار می گیرند. این قفل ها به کلیدهای کامپیوتری نیز معروف هستند.
در این نوع کلیدها به جای بلند و کم بودن، سوراخ هایی در سطح لبه کلید تعبیه شده است که عملکرد قفل و کلید کامپیوتر از طریق آن ها انجام می شود. هرچه عمق این سوراخ ها بیشتر باشد، قفل ایمن تر خواهد بود.
در عین حال که کلیدهای کامپیوتری قفل های چینی بازار را به خود اختصاص داده اند باید در خرید دقت کنید. زیرا بسیاری از این قفل های کامپیوتری که با چندین کلید ارائه می شوند، ایمن نیستند و پارامترهای لازم برای محافظت از محل را ندارند.

کلید کامپیوتر چیست؟

کلیدهای کامپیوتری کلیدهایی هستند که به روشی مدرن طراحی و ساخته می شوند. این کلیدها کروی و غیر خطی هستند و به جای دنده های کلید سوراخ های کوچک و بزرگ ایجاد می شود. این کلیدها نسبت به کلیدهای معمولی امنیت بیشتری دارند. این کلیدها دو طرفه هستند و جهت کلید در باز و بسته شدن آنها تاثیری ندارد.

مزایا و معایب استفاده از کلید کامپیوتر

زمانی که کلیدهای کامپیوتری وارد بازار شدند، فرض بر این بود که امنیت بالایی دارند و نسبت به سایر قفل ها از امنیت بیشتری برخوردار هستند، اما پس از محبوبیت این قفل ها و در دسترس بودن دستگاه های کپی قفل کامپیوتر، کپی برداری از آنها بسیار آسان است. و هیچ برتری نسبت به سایر کلیدها ندارد. حتی در خرید کلید کامپیوتر نیز باید مراقب باشید زیرا گاهی اوقات ممکن است یک کلید قفل های دیگر را باز کند و این موضوع امنیت آنها را به چالش می کشد و این نکته یکی از معایب کلید کامپیوتر است. تنها مزیت کلید کامپیوتر نسبت به سایر کلیدها دو جهته بودن آن و استفاده از کلید در دو جهت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *